2011 Saxon Villain gallery
2011 Saxon Villain
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 119.4 mm (3.7 x 4.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.7 kg (652.0 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/55-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | All polished or custom paint. |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2011 Harley-Davidson XR1200X
- 2011 Headbanger Foxy Lady
- 2011 Headbanger Gypsy Soul
- 2011 Headbanger High Flyin
- 2011 Headbanger Hollister
- 2011 Hero Electric Cruz
- 2011 Hero Electric E-Sprint
- 2011 Hero Electric Maxi
- 2011 Hero Electric Optima Plus
- 2011 Hero Electric Optima Plus Special Ability
- 2011 Hero Electric Wave DX
- 2011 Hero Electric Zion
- 2011 Hero Electric Zippy
- 2011 Hero Honda Achiever 150
- 2011 Hero Honda CBZ X-treme
- 2011 Hero Honda CD Dawn 100
- 2011 Hero Honda CD Deluxe
- 2011 Hero Honda Glamour
- 2011 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI

