2001 Kawasaki ZR-7S gallery
2001 Kawasaki ZR-7S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 739.00 ccm (45.09 cubic inches) | Power: | 76 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 54.0 mm (2.6 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 213.0 kg (469.6 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Suzuki VL 125 LC Intruder
- 2001 Suzuki VL 1500 LC Intruder
- 2001 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2001 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2001 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2001 Suzuki XF 650 Freewind
- 2001 Sym Husky 125
- 2001 Titan Gecko RM
- 2001 Triumph Adventurer
- 2001 Triumph Bonneville
- 2001 Triumph Daytona 955i
- 2001 Triumph Legend TT
- 2001 Triumph Speed Triple
- 2001 Triumph Sprint RS
- 2001 Triumph Sprint ST
- 2001 Triumph Thunderbird
- 2001 Triumph Tiger 955i
- 2001 Triumph Trophy 1200
- 2001 Triumph Trophy 900
- 2001 Triumph TT 600

