2001 Ducati Monster 600 gallery
2001 Ducati Monster 600
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35.57 cubic inches) | Power: | 54 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 58.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda VT125C2 Shadow
- 2001 Honda VT600C Shadow
- 2001 Honda VT750C2 Shadow
- 2001 Honda VT750C3 DC Black Widow
- 2001 Honda VTR1000F Firestorm
- 2001 Honda VTR1000SP-1
- 2001 Honda X-Eleven
- 2001 Honda XL1000V Varadero
- 2001 Honda XL650V Transalp
- 2001 Honda XR250R
- 2001 Honda XR650R
- 2001 Honda XRV750 Africa Twin
- 2001 Horex Imperator 125
- 2001 Husaberg FE 600 Odin
- 2001 Husaberg FE 650 E Loke
- 2001 Husaberg FS 400 E
- 2001 Husaberg FS 650 E Supermoto
- 2001 Husqvarna Husky Boy Jr
- 2001 Husqvarna Husky Nox
- 2001 Husqvarna LT 610 E

