2001 Ducati 996 S gallery
2001 Ducati 996 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 113 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda CBR600F
- 2001 Honda CBR600F Sport
- 2001 Honda CBR900RR Fireblade
- 2001 Honda F6C Valkyrie
- 2001 Honda GL1800 Gold Wing
- 2001 Honda Jazz 250
- 2001 Honda NSR125R
- 2001 Honda NT650V Deauville
- 2001 Honda NX650 Dominator
- 2001 Honda Reflex NSS250
- 2001 Honda Silver Wing 600
- 2001 Honda ST1100 Pan-European
- 2001 Honda Varadero 125
- 2001 Honda VF750C Shadow
- 2001 Honda VFR800F
- 2001 Honda VT1100C2 Shadow
- 2001 Honda VT125C Shadow
- 2001 Honda VT125C2 Shadow
- 2001 Honda VT600C Shadow
- 2001 Honda VT750C2 Shadow

