2001 Kawasaki ZZR1100 gallery
2001 Kawasaki ZZR1100
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1052.00 ccm (64.19 cubic inches) | Power: | 146 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 58.0 mm (3.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Classic
- 2001 Kawasaki VN800 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2001 Kawasaki Voyager XII
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200
- 2001 Kawasaki ZRX1200R
- 2001 Kawasaki ZRX1200S

