2001 Kawasaki ZX-12R Ninja gallery
2001 Kawasaki ZX-12R Ninja
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (73.16 cubic inches) | Power: | 185 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 55.4 mm (3.3 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda VTR1000F Firestorm
- 2001 Honda VTR1000SP-1
- 2001 Honda X-Eleven
- 2001 Honda XL1000V Varadero
- 2001 Honda XL650V Transalp
- 2001 Honda XR250R
- 2001 Honda XR650R
- 2001 Honda XRV750 Africa Twin
- 2001 Horex Imperator 125
- 2001 Husaberg FE 600 Odin
- 2001 Husaberg FE 650 E Loke
- 2001 Husaberg FS 400 E
- 2001 Husaberg FS 650 E Supermoto
- 2001 Husqvarna Husky Boy Jr
- 2001 Husqvarna Husky Nox
- 2001 Husqvarna LT 610 E
- 2001 Husqvarna SM 125 S
- 2001 Husqvarna SM 570 R
- 2001 Husqvarna SM 610 S
- 2001 Husqvarna TE 400

