2001 Suzuki SV 650 S gallery
2001 Suzuki SV 650 S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | 70 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Husqvarna Husky Boy Jr
- 2001 Husqvarna Husky Nox
- 2001 Husqvarna LT 610 E
- 2001 Husqvarna SM 125 S
- 2001 Husqvarna SM 570 R
- 2001 Husqvarna SM 610 S
- 2001 Husqvarna TE 400
- 2001 Husqvarna TE 610 E
- 2001 Husqvarna WR 125
- 2001 Husqvarna WRE 125
- 2001 Hyosung Aquila 125
- 2001 Hyosung Classic
- 2001 Hyosung Cruise II
- 2001 Hyosung GF 125
- 2001 Hyosung GV 250 Aquila
- 2001 Hyosung XRX 125
- 2001 Indian Chief
- 2001 Indian Scout
- 2001 Jawa 250 Master Tempo
- 2001 Jawa 350 Chopper

