2001 Kawasaki Voyager XII gallery
2001 Kawasaki Voyager XII
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1196.00 ccm (72.98 cubic inches) | Power: | 86 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 62.6 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 330.2 kg (728.0 pounds) |
| Seat height: | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,621 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. single piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.08 litres (6.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Luminous Vintage Red/Pearl Luster Beige |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200
- 2001 Kawasaki ZRX1200R
- 2001 Kawasaki ZRX1200S
- 2001 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2001 Kawasaki ZZR1100
- 2001 Kawasaki ZZR600
- 2001 KTM 125 EXC
- 2001 KTM Duke II 640
- 2001 KTM EXC 200
- 2001 KTM EXC 400
- 2001 KTM EXE 125 Enduro
- 2001 KTM EXE 125 Supermoto
- 2001 KTM LC4 620 Super Competition
- 2001 KTM LC4 620 Supermoto

