2010 Malaguti SpiderMax RS500 gallery
2010 Malaguti SpiderMax RS500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) | Power: | 40,9 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Color options: | Silver, titanium, dark blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki GS 500F
- 2010 Suzuki GSR 600
- 2010 Suzuki GSX 1250 FA Traveller
- 2010 Suzuki GSX-R 1000
- 2010 Suzuki GSX-R 1000 Anniversary
- 2010 Suzuki GSX-R 600
- 2010 Suzuki GSX-R 750
- 2010 Suzuki GSX650F
- 2010 Suzuki GZ250
- 2010 Suzuki Hayabusa
- 2010 Suzuki Intruder C800
- 2010 Suzuki Intruder M1800R
- 2010 Suzuki Intruder M800
- 2010 Suzuki Marauder GZ125
- 2010 Suzuki RM 250
- 2010 Suzuki RM 85
- 2010 Suzuki RM 85 L
- 2010 Suzuki RM-Z250
- 2010 Suzuki RMX450Z
- 2010 Suzuki RMZ 450

