2009 Malaguti Madison 3 250 i.e. gallery
2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 22,09 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Arctic silver, velvet blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14 Monster Energy
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R Monster Energy
- 2009 Kawasaki Super Sherpa
- 2009 Kawasaki Versys
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2009 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2009 Kawasaki VN2000 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Custom
- 2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad

