2010 Malaguti Spidermax GT 500 gallery
2010 Malaguti Spidermax GT 500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (28.01 cubic inches) | Power: | 39,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, titanium, hemisphere blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ural Tourist 750
- 2010 Ural Wolf 750
- 2010 Vahrenkamp Diesel 462
- 2010 Vectrix VX-1
- 2010 Vectrix VX-1E
- 2010 Veli VL 150GS
- 2010 Veli VL 250GS
- 2010 Veli VL150-4II
- 2010 Veli VL150-8
- 2010 Veli VL250-4
- 2010 Vento Phantom r4i
- 2010 Vento Rebellian
- 2010 Vento Triton r4
- 2010 Vento V-Thunder
- 2010 Vento Zip r3i Turbocam
- 2010 Vespa GTS 125
- 2010 Vespa GTS 125 Super
- 2010 Vespa GTS 250 i.e.
- 2010 Vespa GTS 300 Super
- 2010 Vespa GTS SuperSport

