2001 Kawasaki W650 gallery
2001 Kawasaki W650
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 676.00 ccm (41.25 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 83.0 mm (2.8 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-H18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Cagiva V-Raptor 1000
- 2001 Cagiva V-Raptor 650
- 2001 CCM 604 Roadster
- 2001 CCM 604 Supermoto
- 2001 CCM 604 Trail
- 2001 CZ 125
- 2001 Daelim VL 125 Classic
- 2001 Daelim VL 125 Daystar
- 2001 Daelim VS 125 Evolution
- 2001 Daelim VT 125 Evolution
- 2001 Dnepr Dnepr
- 2001 Ducati 748
- 2001 Ducati 748 R
- 2001 Ducati 748 S
- 2001 Ducati 750 Sport Dark FF
- 2001 Ducati 750 Supersport
- 2001 Ducati 900 SS Carenata
- 2001 Ducati 900 SS Nuda
- 2001 Ducati 996
- 2001 Ducati 996 R

