2001 Kawasaki VN1500 Drifter gallery
2001 Kawasaki VN1500 Drifter
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1471.00 ccm (89.76 cubic inches) | Power: | 64 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.0 kg (670.2 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-H16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Harley-Davidson Heritage Springer
- 2001 Harley-Davidson Night Train
- 2001 Harley-Davidson Road Glide
- 2001 Harley-Davidson Road King
- 2001 Harley-Davidson Road King Classic
- 2001 Harley-Davidson Softail Deuce Injection
- 2001 Harley-Davidson Softail Springer
- 2001 Harley-Davidson Softail Standard
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Sport
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883
- 2001 Harley-Davidson Sportster 883 Hugger
- 2001 Harley-Davidson Sportster Custom 883
- 2001 Highland 950 V2
- 2001 Honda CA125 Rebel
- 2001 Honda CB500
- 2001 Honda CB500S
- 2001 Honda CB600F Hornet
- 2001 Honda CB600S Hornet

