2001 Suzuki GSX 750 F Katana gallery
2001 Suzuki GSX 750 F Katana
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45.77 cubic inches) | Power: | 92 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda VFR800F
- 2001 Honda VT1100C2 Shadow
- 2001 Honda VT125C Shadow
- 2001 Honda VT125C2 Shadow
- 2001 Honda VT600C Shadow
- 2001 Honda VT750C2 Shadow
- 2001 Honda VT750C3 DC Black Widow
- 2001 Honda VTR1000F Firestorm
- 2001 Honda VTR1000SP-1
- 2001 Honda X-Eleven
- 2001 Honda XL1000V Varadero
- 2001 Honda XL650V Transalp
- 2001 Honda XR250R
- 2001 Honda XR650R
- 2001 Honda XRV750 Africa Twin
- 2001 Horex Imperator 125
- 2001 Husaberg FE 600 Odin
- 2001 Husaberg FE 650 E Loke
- 2001 Husaberg FS 400 E
- 2001 Husaberg FS 650 E Supermoto

