2014 Ducati Monster 796 gallery
2014 Ducati Monster 796
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 87.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CRF250M
- 2014 Honda CRF250R
- 2014 Honda CRF250X
- 2014 Honda CRF50F
- 2014 Honda Crossrunner
- 2014 Honda CTX 700
- 2014 Honda CTX1300
- 2014 Honda CTX700N
- 2014 Honda Dio
- 2014 Honda Dream Neo
- 2014 Honda Dream Yuga
- 2014 Honda Fireblade
- 2014 Honda Fireblade SP
- 2014 Honda Gold Wing F6B
- 2014 Honda Grom
- 2014 Honda NC700X
- 2014 Honda NC750D Integra
- 2014 Honda NC750S
- 2014 Honda NC750X
- 2014 Honda NSC110 Dio

