2007 Ducati Monster 695 gallery
2007 Ducati Monster 695
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 695.00 ccm (42.41 cubic inches) | Power: | 72,01 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.2 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | (red - red - black) (matte black - matte black - black) (black - red - black), |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja
- 2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
- 2007 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2007 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2007 Derbi Atlantis Two Chic 2t
- 2007 Derbi Boulevard 125
- 2007 Derbi Boulevard 200
- 2007 Derbi Cra07
- 2007 Derbi Cross City 125
- 2007 Derbi Cross City 50
- 2007 Derbi Dirt Boy
- 2007 Derbi Dirt Kid
- 2007 Derbi DRD Pro 50 R
- 2007 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2007 Derbi DRD Racing 50 R

