2009 Ducati Superbike 1198 S gallery
2009 Ducati Superbike 1198 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 170 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Color options: | Rosso (Nero/Grigio), Bianco perla (Nero/Grigio) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FXSTSSE3 CVO Softail Springer
- 2009 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2009 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2009 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2009 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2009 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2009 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster (XR 1200)
- 2009 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2009 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2009 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2009 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2009 Hero Honda CBX X-treme
- 2009 Hero Honda CD Dawn
- 2009 Hero Honda CD Deluxe
- 2009 Hero Honda Glamour
- 2009 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2009 Hero Honda Hunk 150
- 2009 Hero Honda Karizma
- 2009 Hero Honda Passion Plus

