2005 Ducati Multistrada 620 Dark gallery
2005 Ducati Multistrada 620 Dark
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 46,4 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,459 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Polini 911 GP 3 Race
- 2005 Polini 911 H2O
- 2005 Polini Carena 910 S Air
- 2005 Polini Carena 910 S H2O
- 2005 Polini Mini Supermotard
- 2005 Polini Minicross X1
- 2005 Polini Minicross X1 R
- 2005 Polini Minicross X3
- 2005 Polini Minicross X3 R
- 2005 Polini Minicross X5
- 2005 Polini Minicross X5 FR
- 2005 Polini Scooterino SP AIR
- 2005 Rieju 125 MRX 4T
- 2005 Rieju 50 MRX Castrol
- 2005 Rieju 50 MX
- 2005 Rieju 50 Spike Racing Castrol Pro
- 2005 Rieju MRX
- 2005 Rieju RR 2000
- 2005 Rieju RR Castrol
- 2005 Rieju RS1 Castrol

