2005 GAS GAS 300 PRO gallery
2005 GAS GAS 300 PRO
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 294.10 ccm (17.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 60.0 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.2 kg (146.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.02 litres (0.80 gallons) |
| Color options: | Silver, grey |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Cagiva Mito 125
- 2005 Cagiva Navigator 1000
- 2005 Cagiva Raptor 1000
- 2005 Cagiva Raptor 125
- 2005 Cagiva Raptor 650
- 2005 Cagiva V-Raptor 1000
- 2005 Cagiva V-Raptor 650
- 2005 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2005 CPI GTR 50
- 2005 CPI Hussar 50
- 2005 CPI Oliver 50
- 2005 CPI Popcorn
- 2005 CPI Supermoto 50
- 2005 DB Motors Pirat 50 AC
- 2005 DB Motors Pirat 50 LC
- 2005 DB Motors Super Sport 50
- 2005 DB Motors ZZ 50
- 2005 Derbi Atlantis
- 2005 Derbi Atlantis Two Chic
- 2005 Derbi Boulevard 200

