2004 GAS GAS EC Rookie 50 gallery
2004 GAS GAS EC Rookie 50
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.93 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde
-
Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
-
Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda CBR1000RR
- 2004 Honda CBR125R
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR
- 2004 Honda CGL125
- 2004 Honda CMX250 Rebel
- 2004 Honda CR125R
- 2004 Honda CR250F
- 2004 Honda CR85R
- 2004 Honda CR85R Expert
- 2004 Honda CRF100F
- 2004 Honda CRF150F
- 2004 Honda CRF230F
- 2004 Honda CRF250F
- 2004 Honda CRF250X
- 2004 Honda CRF450F
- 2004 Honda CRF50F
- 2004 Honda CRF70F
- 2004 Honda CRF80F
- 2004 Honda Dream 50R

