2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS gallery
2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 355 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Color options: | Black, red |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Stratoliner
- 2009 Yamaha Stratoliner S
- 2009 Yamaha TDM 900
- 2009 Yamaha TDM 900A
- 2009 Yamaha TMAX
- 2009 Yamaha TMAX ABS
- 2009 Yamaha TT-R 110E
- 2009 Yamaha TT-R 125 E
- 2009 Yamaha TT-R 125 LE
- 2009 Yamaha TT-R 125 LW
- 2009 Yamaha TT-R 230
- 2009 Yamaha TT-R 50 E
- 2009 Yamaha TW200
- 2009 Yamaha TZR 50
- 2009 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2009 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2009 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2009 Yamaha V Star 1300
- 2009 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2009 Yamaha V Star 250

