2004 GAS GAS EC FSE 450 gallery
2004 GAS GAS EC FSE 450
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 444.00 ccm (27.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 62.6 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Color options: | Blue |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Triumph Speed Four
- 2004 Triumph Speed Triple
- 2004 Triumph Speedmaster
- 2004 Triumph Sprint RS
- 2004 Triumph Sprint ST
- 2004 Triumph Thruxton 900
- 2004 Triumph Thunderbird Sport
- 2004 Triumph Tiger
- 2004 Vertemati C 450 Cross
- 2004 Vertemati C 500 Cross
- 2004 Vertemati C 570 Cross
- 2004 Vertemati E 450 E Enduro
- 2004 Vertemati E 450 Enduro
- 2004 Vertemati E 501 E Enduro
- 2004 Vertemati E 501 Enduro
- 2004 Vertemati E 570 E Enduro
- 2004 Vertemati E 570 Enduro
- 2004 Vertemati S 450 E Motard
- 2004 Vertemati S 450 Motard
- 2004 Vertemati S 501 E Motard

