2005 Gilera Runner VXR 200 gallery
2005 Gilera Runner VXR 200
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12.08 cubic inches) | Power: | 21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.6 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.20 litres (3.22 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Lem LX 3 Super
- 2005 Lem LX 4
- 2005 Linhai 110 GY
- 2005 Linhai 150 GY
- 2005 Linhai 200 GY
- 2005 Linhai 50 PY
- 2005 Linhai 80 PY
- 2005 Linhai 90 PY
- 2005 Linhai Monkey Bike 50 GY
- 2005 Linhai RX 125
- 2005 Loncin LX 200 GY-4A
- 2005 Malaguti A2 Phantom 50
- 2005 Malaguti Ciak 50
- 2005 Malaguti Ciak125
- 2005 Malaguti Ciak150
- 2005 Malaguti F10 WAP 50
- 2005 Malaguti F18 Warrior 125
- 2005 Malaguti F18 Warrior 150
- 2005 Malaguti Firefox 50
- 2005 Malaguti Grizzly 10

