2005 Kawasaki KX125 gallery
2005 Kawasaki KX125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.1 kg (192.0 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic. |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.32 litres (2.20 gallons) |
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hartford VR-200H
- 2005 Hartford VR-200X
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S
- 2005 Honda CBR1000RR
- 2005 Honda CBR125R
- 2005 Honda CBR600F4i
- 2005 Honda CBR600RR
- 2005 Honda CMX250 Rebel
- 2005 Honda Concept 1
- 2005 Honda CR125R
- 2005 Honda CR250R
- 2005 Honda CR85R
- 2005 Honda CR85R Expert
- 2005 Honda CRF100F
- 2005 Honda CRF150F
- 2005 Honda CRF230F
- 2005 Honda CRF250R

