2011 Gilera Runner SP 50 gallery
2011 Gilera Runner SP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 4,43 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic with 220 mm stainless steel disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic with 175 mm stainless steel disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Rosso Dragon, Nero Demon, Bianco Fusion |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Victory Vegas
- 2011 Victory Vegas 8 Ball
- 2011 Victory Vegas Jackpot
- 2011 Victory Vision 8 Ball
- 2011 Victory Vision Tour
- 2011 Victory Zach Ness Vegas
- 2011 Viper Diamondback
- 2011 Vyrus 984 C3 2V
- 2011 Vyrus 985 C3 4V
- 2011 Wakan 100
- 2011 Xingyue XY 400
- 2011 Xingyue XY 400GY
- 2011 Xingyue XY 400GY-2
- 2011 Xingyue XY 400Y
- 2011 Xingyue XY 400Y-2
- 2011 Xingyue XY125ZK
- 2011 Xingyue XY150
- 2011 Xingyue XY150T-4
- 2011 Xingyue XY150T-6
- 2011 Xingyue XY150ZK

