2005 Kawasaki Ninja ZX-10R gallery
2005 Kawasaki Ninja ZX-10R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.1 kg (374.9 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Hydralic petal disc with radial-mounted, opposed four-piston caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic petal disc with single-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Kawasaki Lime Green / Stoic Black, Metallic Raw Titanium / Flat Stoic Black , Pearl Maoma Red / Flat Stoic Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki KLE500
- 2005 Kawasaki KLR250
- 2005 Kawasaki KLR650
- 2005 Kawasaki KLX110
- 2005 Kawasaki KLX125
- 2005 Kawasaki KLX125L
- 2005 Kawasaki KLX300R
- 2005 Kawasaki KX100
- 2005 Kawasaki KX125
- 2005 Kawasaki KX250
- 2005 Kawasaki KX250F
- 2005 Kawasaki KX65
- 2005 Kawasaki KX85
- 2005 Kawasaki Ninja 250R
- 2005 Kawasaki Ninja 500R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2005 Kawasaki Vulcan 1500 Classic

