2005 BMW R1200CL gallery
2005 BMW R1200CL
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 60,34 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.0 kg (634.9 pounds) |
| Seat height: | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-VR16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-VR15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Gilera Nexus 500
- 2005 Gilera Runner PureJet 50
- 2005 Gilera Runner SP 50
- 2005 Gilera Runner VX 125
- 2005 Gilera Runner VXR 200
- 2005 Gilera Stalker
- 2005 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2005 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2005 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2005 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2005 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2005 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2005 Harley-Davidson FLSTFI Softail Fat Boy
- 2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train

