2005 BMW K1200GT gallery
2005 BMW K1200GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1171.00 ccm (71.45 cubic inches) | Power: | 128,73 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 281.0 kg (619.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Piaggio Zip SP
- 2005 Polini 910 Dirt Road S Air
- 2005 Polini 911 AIR
- 2005 Polini 911 GP 3
- 2005 Polini 911 GP 3 Junior
- 2005 Polini 911 GP 3 Race
- 2005 Polini 911 H2O
- 2005 Polini Carena 910 S Air
- 2005 Polini Carena 910 S H2O
- 2005 Polini Mini Supermotard
- 2005 Polini Minicross X1
- 2005 Polini Minicross X1 R
- 2005 Polini Minicross X3
- 2005 Polini Minicross X3 R
- 2005 Polini Minicross X5
- 2005 Polini Minicross X5 FR
- 2005 Polini Scooterino SP AIR
- 2005 Rieju 125 MRX 4T
- 2005 Rieju 50 MRX Castrol
- 2005 Rieju 50 MX

