2005 Borile B500MT gallery
2005 Borile B500MT
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.0 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki KX65
- 2005 Kawasaki KX85
- 2005 Kawasaki Ninja 250R
- 2005 Kawasaki Ninja 500R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2005 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan 1500 Drifter
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000 Limited
- 2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C
- 2005 Kawasaki Vulcan750
- 2005 Kawasaki Vulcan800
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter

