2005 BMW R1200C Classic gallery
2005 BMW R1200C Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 60,34 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,650 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-ZR15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 TGB Laser 303R Special Edition #01 49cc
- 2005 TM racing EN 125
- 2005 TM racing EN 250
- 2005 TM racing EN 250 F e.s.
- 2005 TM racing EN 450 F e.s.
- 2005 TM racing EN 530 F e.s.
- 2005 TM racing MX 125
- 2005 TM racing MX 250
- 2005 TM racing MX 250 F
- 2005 TM racing MX 450 F
- 2005 TM racing MX 530 F
- 2005 TM racing MX 85 Junior
- 2005 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMR 125
- 2005 TM racing SMR 450 F a.e.
- 2005 TM racing SMR 530 F a.e.
- 2005 TM racing SMX 450 F Competition
- 2005 TM racing SMX 660 F Competition
- 2005 Tomos Arrow

