2005 BMW R1150GS Adventure gallery
2005 BMW R1150GS Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 70.5 mm (4.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 232.0 kg (511.5 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,501 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.10 litres (5.84 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hyosung XRX 125
- 2005 Hyosung XRX 400
- 2005 Jawa 125 Dakar
- 2005 Jawa 125 Dandy
- 2005 Jawa 125 Sport
- 2005 Jawa 50 Robby
- 2005 Jawa 650 Bizon
- 2005 Jawa 650 Classic
- 2005 Jawa 650 Style
- 2005 Jinlun JL 125 MARAUDER (JL125 - 11)
- 2005 Jinlun JL 150-5
- 2005 Kawasaki Concours
- 2005 Kawasaki Eliminator 125
- 2005 Kawasaki KDX200
- 2005 Kawasaki KDX220R
- 2005 Kawasaki KDX50
- 2005 Kawasaki KLE500
- 2005 Kawasaki KLR250
- 2005 Kawasaki KLR650
- 2005 Kawasaki KLX110

