2005 Gilera Runner VX 125 gallery
2005 Gilera Runner VX 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 10.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXRT 1340 Sport Glide
-
Harley-Davidson FXWG
-
Harley-Davidson FLHTC 1340 (with sidecar)
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husqvarna SM 125 S
- 2005 Husqvarna SM 450 R
- 2005 Husqvarna SM 510 R
- 2005 Husqvarna SM 610
- 2005 Husqvarna SMR 630
- 2005 Husqvarna TC 250
- 2005 Husqvarna TC 450
- 2005 Husqvarna TC 510
- 2005 Husqvarna TE 250
- 2005 Husqvarna TE 450
- 2005 Husqvarna TE 510
- 2005 Husqvarna TE 610 e
- 2005 Husqvarna WR 125
- 2005 Husqvarna WR 250
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M
- 2005 Hyosung GF 125
- 2005 Hyosung GT 125 Naked
- 2005 Hyosung GT 250
- 2005 Hyosung GT 250 Comet

