2005 Honda CBR600F4i gallery
2005 Honda CBR600F4i
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red/Silver, Silver/Metallic Silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Veli ZQ 125-3
- 2005 Veli ZQ 125-4
- 2005 Veli ZQ 125-6
- 2005 Veli ZQ 125 III
- 2005 Veli ZQ 150-15
- 2005 Veli ZQ 150-4
- 2005 Veli ZQ 150-4 II
- 2005 Veli ZQ 150-5
- 2005 Veli ZQ 150-8
- 2005 Veli ZQ 90
- 2005 Vespa ET2 50
- 2005 Vespa ET4 125
- 2005 Vespa ET4 50
- 2005 Vespa Granturismo 125 L
- 2005 Vespa Granturismo 200 L
- 2005 Vespa PX 125
- 2005 Vespa PX 150
- 2005 Victory Hammer
- 2005 Victory Kingpin
- 2005 Victory Ness Signature Series Kingpin

