2005 Kawasaki Eliminator 125 gallery
2005 Kawasaki Eliminator 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 55.0 x 52.4 mm (2.2 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.9 kg (282.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki SV 1000 S
- 2005 Suzuki SV 400 S
- 2005 Suzuki SV 650
- 2005 Suzuki SV 650 S
- 2005 Suzuki V-Strom 1000
- 2005 Suzuki V-Strom 650
- 2005 Suzuki Van Van 200
- 2005 Sym Wolf 125 Classic
- 2005 TGB Laser 303R Special Edition #01 49cc
- 2005 TM racing EN 125
- 2005 TM racing EN 250
- 2005 TM racing EN 250 F e.s.
- 2005 TM racing EN 450 F e.s.
- 2005 TM racing EN 530 F e.s.
- 2005 TM racing MX 125
- 2005 TM racing MX 250
- 2005 TM racing MX 250 F
- 2005 TM racing MX 450 F
- 2005 TM racing MX 530 F
- 2005 TM racing MX 85 Junior

