2005 Kawasaki KDX200 gallery
2005 Kawasaki KDX200
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12.08 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.0 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.6 pounds) |
| Seat height: | 919 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Color options: | Kawasaki |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Ultra Classic Tour Glide
-
Harley-Davidson Sportster 883 Hugger
-
Harley-Davidson Sportster 883
Other motorcycles in 2005
- 2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2005 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2005 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2005 Hartford VR-200H
- 2005 Hartford VR-200X
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S

