2002 Suzuki TL 1000 R gallery
2002 Suzuki TL 1000 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 MV Agusta F4 S
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25
- 2002 Sherco 2.0
- 2002 Sherco 2.5
- 2002 Sherco 2.9
- 2002 Suzuki Boost King
- 2002 Suzuki Djebel 200
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250

