2005 Kawasaki Concours gallery
2005 Kawasaki Concours
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.00 ccm (60.84 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 269.9 kg (595.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,554 mm (61.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-VR18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VR16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 28.38 litres (7.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl Luster Beige/Metallic Dark Bronze |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Malaguti Madison 125
- 2005 Malaguti Madison 200
- 2005 Malaguti Madison 400
- 2005 Malaguti Phantom Max 125
- 2005 Malaguti Phantom Max 200
- 2005 Malaguti Yesterday 50
- 2005 MBK Booster
- 2005 MBK Booster 12 inch
- 2005 MBK Booster Naked
- 2005 MBK Booster NG
- 2005 MBK Flame X
- 2005 MBK Flipper
- 2005 MBK MachG AC
- 2005 MBK MachG LC
- 2005 MBK Nitro
- 2005 MBK Ovetto
- 2005 MBK Skyliner 125
- 2005 MBK Skyliner 180
- 2005 MBK Stunt
- 2005 MBK X-Limit Enduro

