2005 Kawasaki KDX220R gallery
2005 Kawasaki KDX220R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 216.00 ccm (13.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 58.0 mm (2.7 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.6 pounds) |
| Seat height: | 919 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic. |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki Boulevard C50
- 2005 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C50T
- 2005 Suzuki Boulevard C90
- 2005 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C90T
- 2005 Suzuki Boulevard M50
- 2005 Suzuki Boulevard M95
- 2005 Suzuki Boulevard S40
- 2005 Suzuki Boulevard S50
- 2005 Suzuki Boulevard S83
- 2005 Suzuki Djebel 250 XC
- 2005 Suzuki DR 650 SE
- 2005 Suzuki DR-Z 110
- 2005 Suzuki DR-Z 250
- 2005 Suzuki DR-Z 400 E
- 2005 Suzuki DR-Z 400 S
- 2005 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2005 Suzuki DR-Z125
- 2005 Suzuki DR-Z125L

