2005 BMW K1200LT gallery
2005 BMW K1200LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1171.00 ccm (71.45 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 353.5 kg (779.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,637 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Blata Origami B1
- 2005 Blata Style 60
- 2005 BMW F650CS
- 2005 BMW F650GS
- 2005 BMW F650GS Dakar
- 2005 BMW K1200GT
- 2005 BMW K1200R
- 2005 BMW K1200RS
- 2005 BMW K1200S
- 2005 BMW R1100S
- 2005 BMW R1150GS Adventure
- 2005 BMW R1150R
- 2005 BMW R1150R Rockster
- 2005 BMW R1150RS
- 2005 BMW R1150RT
- 2005 BMW R1200C Classic
- 2005 BMW R1200C Independence
- 2005 BMW R1200C Montauk
- 2005 BMW R1200CL

