2012 BMW R1200GS gallery
2012 BMW R1200GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,507 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Titan silver, blue |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia SXV 5.5
- 2012 Aprilia Tuono V4R
- 2012 Aprilia Tuono V4R APRC
- 2012 Bimota DB5R 1100
- 2012 Bimota DB6 Delirio E
- 2012 Bimota DB6 Delirio RE
- 2012 Bimota DB7 Oronero
- 2012 Bimota DB8
- 2012 Bimota DB8 SP
- 2012 Bimota DB9 Brivido
- 2012 Bimota Tesi 3D E
- 2012 BMW C600 Sport
- 2012 BMW C650GT
- 2012 BMW F650GS
- 2012 BMW F650ST
- 2012 BMW F800GS
- 2012 BMW F800GS Triple Black
- 2012 BMW F800GS Trophy
- 2012 BMW F800R
- 2012 BMW F800ST

