2013 BMW F800R gallery
2013 BMW F800R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 87 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.9 kg (390.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, Black, Silver |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husqvarna Nuda 900 R
- 2013 Husqvarna SM 50
- 2013 Husqvarna SMR 511
- 2013 Husqvarna SMR 630
- 2013 Husqvarna SMR125
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511
- 2013 Husqvarna TE 630
- 2013 Husqvarna TR 650 Strada
- 2013 Husqvarna TR 650 Terra
- 2013 Husqvarna TXC 250 R
- 2013 Husqvarna TXC 310 R
- 2013 Husqvarna WR 125
- 2013 Husqvarna WR 250

