2012 BMW R1200GS Adventure gallery
2012 BMW R1200GS Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 33.00 litres (8.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Magma red |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki 1400 GTR
- 2012 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2012 Kawasaki Concours14 ABS
- 2012 Kawasaki D-Tracker125
- 2012 Kawasaki ER-6f
- 2012 Kawasaki ER-6n
- 2012 Kawasaki KLR650
- 2012 Kawasaki KLX110
- 2012 Kawasaki KLX110L Off-Road
- 2012 Kawasaki KLX125
- 2012 Kawasaki KLX140
- 2012 Kawasaki KLX140L
- 2012 Kawasaki KLX250
- 2012 Kawasaki KLX250S
- 2012 Kawasaki KLX250SF
- 2012 Kawasaki KLX450R
- 2012 Kawasaki KX100
- 2012 Kawasaki KX250F
- 2012 Kawasaki KX450F
- 2012 Kawasaki KX450F Leo Vince

