2012 BMW K1600GTL E gallery
2012 BMW K1600GTL E
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1649.00 ccm (100.62 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | In-line six, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.0 kg (707.7 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,680 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 26.50 litres (7.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, blue |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Moto Guzzi V7 Classic
- 2012 Moto Guzzi V7 Racer
- 2012 Neander Turbo Diesel
- 2012 Suzuki B-King
- 2012 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2012 Suzuki Bandit 1250S
- 2012 Suzuki Bandit 650
- 2012 Suzuki Bandit 650SA
- 2012 Suzuki Boulevard C109R
- 2012 Suzuki Boulevard C109RT
- 2012 Suzuki Boulevard C50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard C50T
- 2012 Suzuki Boulevard C50T Classic
- 2012 Suzuki Boulevard M109R
- 2012 Suzuki Boulevard M109R Limited
- 2012 Suzuki Boulevard M1500
- 2012 Suzuki Boulevard M50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard M90
- 2012 Suzuki Boulevard S40
- 2012 Suzuki Burgman 125

