2005 BMW K1200RS gallery
2005 BMW K1200RS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1171.00 ccm (71.45 cubic inches) | Power: | 128,73 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 266.0 kg (586.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300
- 2005 Yamaha TT-R 125 E
- 2005 Yamaha TT-R 125 L/LE
- 2005 Yamaha TT-R 225
- 2005 Yamaha TT-R 250
- 2005 Yamaha TT-R 90 E
- 2005 Yamaha TW200
- 2005 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2005 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2005 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2005 Yamaha V Star Classic 650
- 2005 Yamaha V Star Custom 650
- 2005 Yamaha V Star Silverado
- 2005 Yamaha Vino
- 2005 Yamaha Vino 125
- 2005 Yamaha Vino Classic
- 2005 Yamaha Virago 250

