2005 Kawasaki KLR250 gallery
2005 Kawasaki KLR250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (258.0 pounds) |
| Seat height: | 856 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Color options: | Aztec Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Leonardo 125
- 2005 Aprilia Leonardo 300
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Challenge
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Entry
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Experience
- 2005 Aprilia MX 125
- 2005 Aprilia MX 50
- 2005 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2005 Aprilia Pegaso Tuscany Tibet
- 2005 Aprilia RS 50
- 2005 Aprilia RST 1000 Futura
- 2005 Aprilia RSV 1000 R
- 2005 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2005 Aprilia RX 50
- 2005 Aprilia RX 50 Racing
- 2005 Aprilia Scarabeo 100 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 125
- 2005 Aprilia Scarabeo 250
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Four Stroke
