2005 Kawasaki KLX125L gallery
2005 Kawasaki KLX125L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.0 kg (178.5 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/80-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.43 litres (1.70 gallons) |
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MBK Skyliner 180
- 2005 MBK Stunt
- 2005 MBK X-Limit Enduro
- 2005 MBK X-Limit SM
- 2005 MBK X-Power
- 2005 MV Agusta F4 1000 AGO
- 2005 MV Agusta F4 1000 MT Tamburini
- 2005 MV Agusta F4 1000 S
- 2005 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2005 MZ 1000 S
- 2005 MZ 1000 SF
- 2005 MZ Baghira Black Panther
- 2005 MZ Baghira Enduro
- 2005 MZ Baghira Street Moto
- 2005 MZ Mastiff
- 2005 MZ Moskito
- 2005 MZ RT 125
- 2005 MZ SM 125
- 2005 MZ SX 125
- 2005 Piaggio B 125

