2005 Honda CB250 Nighthawk gallery
2005 Honda CB250 Nighthawk
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.2 kg (287.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.27 litres (4.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Derbi GPR 50 Racing
- 2005 Derbi GPR 80 Cup
- 2005 Derbi Mulhacen 659
- 2005 Derbi Senda DRD
- 2005 Derbi Senda Racer
- 2005 Derbi Senda X-treme
- 2005 Derbi Supermotard DRD
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme
- 2005 Diamo Cruiser
- 2005 Diamo Fury
- 2005 Diamo Retro
- 2005 Diamo Tracer
- 2005 Diamo Turista
- 2005 Diamo Velux
- 2005 Ducati 749
- 2005 Ducati 749 Dark
- 2005 Ducati 749 R
- 2005 Ducati 749S
- 2005 Ducati 999

