2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS gallery
2010 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. CBS three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Red, Metallic Black, Pearl Yellow, Metallic Titanium |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2010 Benelli Tornado Naked Tre R160
- 2010 Benelli Tornado Tre 1130
- 2010 Benelli Tre 1130 K
- 2010 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2010 Benelli Tre 899 K
- 2010 Benelli Velvet 125
- 2010 Benelli Velvet 150
- 2010 Benelli Velvet 250
- 2010 Beta Alp 125
- 2010 Beta Alp 200
- 2010 Beta Alp 4.0
- 2010 Beta Ark AC Paddock
- 2010 Beta Ark AC RR
- 2010 Beta ARK LC Skull
- 2010 Beta Ark LC Tribe
- 2010 Beta Ark One AC
- 2010 Beta Evo 200 2T

