2005 Honda 919 / CB900F gallery
2005 Honda 919 / CB900F
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 919.00 ccm (56.08 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 71.0 x 58.0 mm (2.8 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.7 kg (427.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hyosung SD 50
- 2005 Hyosung SD 50 M
- 2005 Hyosung SF 50
- 2005 Hyosung SF 50 Racing
- 2005 Hyosung SF 50 Rally
- 2005 Hyosung XRX 125
- 2005 Hyosung XRX 400
- 2005 Jawa 125 Dakar
- 2005 Jawa 125 Dandy
- 2005 Jawa 125 Sport
- 2005 Jawa 50 Robby
- 2005 Jawa 650 Bizon
- 2005 Jawa 650 Classic
- 2005 Jawa 650 Style
- 2005 Jinlun JL 125 MARAUDER (JL125 - 11)
- 2005 Jinlun JL 150-5
- 2005 Kawasaki Concours
- 2005 Kawasaki Eliminator 125
- 2005 Kawasaki KDX200
- 2005 Kawasaki KDX220R

