2005 Genuine Scooter Stella gallery
2005 Genuine Scooter Stella
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 10 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 57.7 x 56.9 mm (2.3 x 2.2 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.9 kg (240.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,237 mm (48.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Grimeca disc brake, fully-hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). mechanical expanding shoe type |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red,Ice Mint Green, Black, Silver, Tangerine, Blue, Artic White |
News
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Dink L/C
- 2005 Kymco Filly 50 LX
- 2005 Kymco Grand Dink 125
- 2005 Kymco Grand Dink 150
- 2005 Kymco Grand Dink 250
- 2005 Kymco Hipster 150
- 2005 Kymco Movie XL 125
- 2005 Kymco Movie XL 150
- 2005 Kymco People
- 2005 Kymco People 125
- 2005 Kymco People 150
- 2005 Kymco People 250
- 2005 Kymco Sooner 100
- 2005 Kymco Super 9 A/C
- 2005 Kymco Super 9 L/C
- 2005 Kymco Top Boy 50
- 2005 Kymco Top Boy 50 Off Road
- 2005 Kymco Vitality 2T 50
- 2005 Kymco Vitality 4T 50
- 2005 Kymco Yup

